piątek, 12 grudnia 2014

Shantala - masaż dziecka

Tym razem chciałbym przedstawić wam Masaż Shantala. Na całym świecie zdobywa on coraz większą popularność, a teraz zaczyna się na niego boom także w Polsce. Stosując go możemy wspomóc zdrowie i rozwój naszego dziecka, a także sami jako rodzice odnieść ogromne korzyści. Co ważne, jest to jedna z najefektywniejszych i najprostszych metod masażu, którą każdy rodzic może stosować w warunkach domowych.




Historia

Shantala jest techniką wywodzącą się z Indii, a rozpropagował ją na gruncie europejskim francuski położnik Frederique Leboyer. Nazwa wywodzi się od imienia matki, która poprzez dotyk nawiązywała kontakt ze swoim niepełnosprawnym dzieckiem. Leboyer w 1976 r. opublikował książkę "Shantala. Un art traditionnel: le massage des enfants”. Słusznie podkreślał w niej, że Shantala jest masażem stawiającym na prostotę i dla każdego rodzica. Co ważne, obie strony, rodzic i dziecko, odnoszą korzyści z takiego masażu.

Dotyk – pokarm dla mózgu

Dla dziecka dotyk jest jednym z podstawowych sposobów kontaktu ze światem. Mówi się nawet, że dotyk jest pokarmem dla mózgu dziecka. Tym bardziej Masaż Shantala jest skuteczną metodą, którą możemy stosować już od 2 miesiąca życia jak rutynowe praktyki higieniczne. Co ważne, Shantala nie jest sposobem rehabilitacji ruchowej. Bardziej odpowiednim byłoby określenie "rehabilitacja psychiczna"ze względu na budowanie więzi rodzica z dzieckiem. Wiele źródeł zaleca ją szczególnie ojcom, u których miłość do niemowlęcia nie jest miłością bezwarunkową tak jak u matki.

Zalety dla dziecka i rodzica

Naukowo udowodniono, że Masaż Shantala pomaga rodzicom usprawnić komunikację z maluchem i uczyć się odczytywać jego komunikaty. Matkom pomaga również łagodzić depresję poporodową, a nawet jej zapobiegać. Buduje wiarę w siebie i swoje umiejętności w kwestii opieki na dzieckiem.

Zalety Masażu Shantala dla dziecka:

- działa korzystnie na układ trawienny i rytm wypróżniania
- uspokaja kolki (nigdy nie masujemy w trakcie kolki!)
- reguluje układ hormonalny
- pobudza i rozwija zmysły
- relaksuje
- regulacja procesów związanych ze snem
- poprawa stanu skóry
- poprawa krążenia
- poprawa układu odpornościowego
- pozytywny wpływ na układ oddechowy
- zmniejsza problem płaczliwości

Zasady i technika

Aby Masaż Shantala był przyjemny i korzystny dla malucha, muszą być spełnione pewne warunki jego wykonywania. Co do pory dnia, sugeruje się aby masaż wykonywać rano lub wieczorem. Dziecko musi oczywiście być nagie i ułożone w pozycji leżącej, najlepiej na nogach matki z główką przy jej stopach, a pomieszczenie powinno być odpowiednio ciepłe. Sugeruje się też stosowanie olejków do masażu (o odpowiedniej temperaturze). Jeżeli dziecko jest po posiłku należy odczekać przynajmniej dwie godziny (w przypadku karmienia piersią może to być pół godziny).
Masaż nie powinien trwać dłużej niż 5 minut (można zacząć wydłużać go z czasem). Po jego wykonaniu dziecko powinno być poddane kąpieli, aby oczyścić skórę z nadmiaru olejków i zapewnić odpowiedni relaks
Co do samego masażu, skupia się on na brzuchu, ramionach, twarzy, nogach, plecach i dłoniach dziecka. Wiąże się on głównie z głaskaniem. Nie będę tutaj szczegółowo opisywał techniki masowania, gdyż nie czuję się aż tak kompetentny. Polecam specjalistyczne kursy, których w naszym kraju jest coraz więcej.

Masaż – praca i życie

Co do wspomnianych kursów, warto podjąć się takowego dla rozwoju zawodowego i kariery. W związku z dynamicznym wzrostem zainteresowania takim rodzajem masażu, na rynku potrzeba coraz więcej specjalistów. Szacuje się, że już niedługo może to być dla masażystów jedna z najbardziej dochodowych profesji. Tym samym mogą wzrosnąć ceny kursów, które obecnie trzymają się jeszcze na bardzo promocyjnych poziomach. Jednak pomijając sprawy zawodowe, polecam każdemu rodzicowi, aby zapoznał się z Masażem Shantala i zapewnił swojemu dziecku lepszy rozwój oraz komfort życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz