poniedziałek, 15 lutego 2016

Czas na tłuszcze i węglowodany.

Skoro obliczanie zapotrzebowania na biała już za nami, teraz czas przyjrzeć się zapotrzebowaniu na tłuszcze i węglowodany. Myślę, że panuje taki stereotyp, że tłuszczy należy się wystrzegać, a ja uważam inaczej - można je spożywać, tylko trzeba umieć policzyć jaka spożywana ilość jest dla naszego organizmu optymalna. A więc zaczynamy. :)




  • TŁUSZCZE - trzeba wiedzieć, że tłuszcze, szczególnie te zdrowe są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo pracował. Jeśli nasz organizm funkcjonuje prawidłowo - nie ma np. otyłości lub nadwagi to tłuszcze powinny wynosić około 20 % dziennego udziału kalorycznego. I tutaj pojawia się rzecz do zapamiętania: 1 gram tłuszczu dostarcza 9 kalorii

  • WĘGLOWODANY - jak pewnie wiecie, to właśnie węglowodanów zazwyczaj jest najwięcej w diecie. To własnie węglowodany są największym substratem energii. 1 gram węglowodanów dostarcza organizmowi 4 kalorie. A jak policzyć ile potrzebujemy węglowodanów dziennie? To proste. Od dziennego zapotrzebowania energetycznego odejmujemy ilość kalorii dostarczanej przez białka i tłuszcze i to co nam zostanie to właśnie węglowodany. 

Jeśli nie przekonuje was takie obliczanie zapotrzebowania na białka, tłuszcze i węglowodany to mam jeszcze inny sposób: 
  1. Białka - 2-3 gram białka na kilogram masy ciała,
  2. Węglowodany - 5-8 gram na kilogram masy ciała,
  3. Tłuszcze - około 1 gram na kilogram masy ciała. 

Jak będziecie liczyć to już pozostawiam Wam. Mam nadzieję, że jakiś ze sposobów przypadnie Wam do gustu. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz